Zakázané myšlienky

Ján Amos KomenskýJán Amos Komenský

Vzdelanie je dôležité. Je našou povinnosťou vzdelávať všetkých a trvať na vyššej kvalite vzdelávacieho systému. Prečo ? Existuje veľa dôvodov. Ale niektoré sú vážne dôležité.

Včera som sa pýtal pár ľudí, kedy skončila druhá svetová vojna. 8.máj alebo 9.máj ? A vôbec, ktorý rok to bol ? Výsledok bol žalostný. Pred 27 rokmi ma učili, že vojna skončila 9. mája 1945. Dnes ma učia, že vojna skončila 8. mája 1945. Vraví sa, víťazi píšu históriu. Len teraz vlastne neviem, kto zvíťazil. A takto je to so všetkým. Namemorujú do nás nejakú informáciu. Nikto nechce, aby Ste skúmali danú informáciu. Nikto nechce, aby Ste za pásom v automobilke rozmýšľali. Škodí to výkonnosti za pásom. Pre istotu zakážeme určitý druh myšlienok. Určité weby vyhlásime za škodlivé. Určité knihy sú zakázané. Samotné myšlienky sú škodlivé.
Stojím pred veľkou dilemou. Sú teda až dve dilemy. Niekto musel posúdiť škodlivosť knihy, webu a myšlienky. Tým pádom vlastne porušil sám zákon, lebo jednoducho sa oboznámil so škodlivými myšlienkami. Ako to mainstream prezentuje, je to trestná vec. Z môjho pohľadu to je, akoby spravili vraždu na skúšku. Proste niekoho zavraždia a potom povedia, že takýto druh vraždy je trestná vec. Lebo oni vlastne vraždia myšlienky. Druhá dilema je väčší problém. Ako má normálny človek posúdiť čo je dobré a čo je zlé ? Veď to zlé je zakázané a nie je možné sa s tým oboznámiť. Dilema spočíva v tom, že aj vojna je hrozný zločin. Vojny sú zlé. Ale napriek tomu existujú pamätníky, ktoré nám neustále poukazujú na to, aká hrozná a zlá bola vojna. Napríklad obec Nemecká alebo obec Telgárt. Ale takých obcí je veľmi veľa. Vastne všetky boli dotknuté hrôzami vojny. A to isté je s myšlienkami. Mali by byť prístupné, aby sa s nimi ľudia mohli oboznámiť. A nie ich iba zakázať a vymazať. Ľudia musia sami prísť na to porovnávaním, že sú zlé. Ale bez vzdelania to nejde. Vzdelaný človek vie používať hlavu a hľadať informácie a tvoriť myšlienky. Niežeby to nevzdelaný človek nevedel, vie, inak by svet sa neposúval ďalej. Len to trvá. Temný stredovek netrval rok …… lebo vzdelaných ľudí bolo žalostne málo.

Hľa, my dospelí, ktorí len seba pokladáme za ľudí, vás [deti] za malé opice, len seba za múdrych, vás za nerozumných, len seba za výrečných, vás za nemluvňatá, sme odkazovaní do vašej školy! Vy ste nám daní za učiteľov, vaše činy našim za ideál a vzor!
Ján Amos Komenský, 28. marec 1592 – † 15. november 1670